Publikované 5. júla 2024

Vstup BBP do chmeliarstva

Banskobystrický pivovar, známy svojou bohatou históriou a výnimočnou kvalitou piva, sa nedávno rozhodol urobiť významný krok vo svojom podnikaní a vstúpil do družstva Slovchmeľ. Tento krok znamenal nielen spoluprácu s inými renomovanými pivovarmi, ale aj založenie svojej prvej chmeľnice. V tomto blogovom príspevku vám priblížime, čo to pre Banskobystrický pivovar znamená, ako vyzerá ich prvá chmeľnica a čo môžeme očakávať od tejto novej etapy v ich podnikaní.

Historický kontext Banskobystrického pivovaru

Predtým, než sa pustíme do detailov o družstve Slovchmeľ a prvej chmeľnici, stojí za to pripomenúť si krátku históriu Banskobystrického pivovaru. Tento pivovar bol založený už v 19. storočí a svojou dlhou tradíciou si získal srdcia mnohých milovníkov piva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich klasické pivá ako „Bystrický ležiak“ a „Horehronský špeciál“ sa stali ikonickými v regióne a sú považované za symbol kvality a remeselnej zručnosti.

Vstup do družstva Slovchmeľ

Vstup do družstva Slovchmeľ bol pre Banskobystrický pivovar strategickým krokom. Družstvo Slovchmeľ je známe svojou podporou a propagáciou slovenského chmeľu, čo je kľúčová zložka pri výrobe kvalitného piva. Družstvo združuje niekoľko popredných pivovarov a farmárov chmeľu, ktorí spoločne pracujú na zvyšovaní kvality a dostupnosti domáceho chmeľu.

Keď sa Banskobystrický pivovar rozhodol vstúpiť do tohto družstva, urobili tak s jasným cieľom – zvýšiť svoju nezávislosť a kontrolu nad surovinami, ktoré používajú. Vstup do družstva im umožnil prístup k najkvalitnejšiemu slovenskému chmeľu, ktorý je základom pre výrobu ich jedinečných pív.

Prvá chmeľnica: Srdce novej éry

Jedným z najväčších projektov, ktorý Banskobystrický pivovar začal v rámci svojho vstupu do družstva Slovchmeľ, bolo založenie ich prvej chmeľnice. Táto chmeľnica, rozprestierajúca sa na viac ako 10 hektároch úrodnej pôdy v srdci Banskobystrického kraja, je nielen ukážkou agronomickej zručnosti, ale aj symbolom nového začiatku.

Prvá chmeľnica Banskobystrického pivovaru je navrhnutá tak, aby využívala najmodernejšie technológie v pestovaní chmeľu. Automatizované zavlažovacie systémy, ekologicky šetrné pesticídy a biologická ochrana rastlín sú len niektoré z inovácií, ktoré tu nájdete. Tieto technológie nielenže zvyšujú výnosy a kvalitu chmeľu, ale aj minimalizujú ekologický dopad, čím prispievajú k udržateľnosti celého projektu.

Príbeh prvej úrody

Keď prišla prvá úroda, v Banskobystrickom pivovare sa oslavovalo. Pivovarníci a farmári spoločne sledovali, ako sa prví zelení húpaci chmeľové šišky začali objavovať na viničoch. Tento moment nebol len symbolický, ale aj emocionálny, pretože predstavoval splnenie dlhodobého sna.

Jedným z tých, ktorí si tento moment najviac užívali, bol hlavný sládek pivovaru, pán Peter Blaško. Pán Blaško, ktorý v pivovare pracuje už viac ako 30 rokov, bol pri zakladaní chmeľnice od samého začiatku a jeho odborné znalosti a vášeň pre remeslo boli kľúčové pre úspech tohto projektu. „Keď som videl prvé šišky, cítil som obrovskú hrdosť. Toto je výsledok tvrdej práce a odhodlania celého tímu,“ povedal pán Blaško.

Čo očakávať v budúcnosti

S prvou chmeľnicou Banskobystrický pivovar plánuje pokračovať v produkcii svojich klasických pív, ale aj experimentovať s novými receptúrami. Chmeľ z vlastnej produkcie im umožní vytvárať jedinečné pivá s vyváženou chuťou a jedinečným aromatickým profilom. Okrem toho, plánujú aj organizovať rôzne podujatia a degustácie priamo na chmeľnici, kde budú môcť návštevníci ochutnať pivo priamo u zdroja.

Záver

Vstup Banskobystrického pivovaru do družstva Slovchmeľ a založenie ich prvej chmeľnice je významným krokom v ich histórii. Tento projekt nielenže posilňuje ich pozíciu na trhu, ale aj prispieva k udržateľnosti a podpore domáceho chmeľu. S prvou úrodou chmeľu a novými možnosťami, ktoré táto spolupráca prináša, môžeme očakávať, že Banskobystrický pivovar bude pokračovať v tradícii výroby kvalitného piva, ktoré milujú generácie pivných nadšencov.

Hľadať na webe

Menu